Dlaczego wybieramy dom z poddaszem?

Projekty dworków to największa oferta, jaką prezentują gotowe projekty domów jednorodzinnych. Inwestorzy chętnie wybierają domy z poddaszem ze względu na ich tradycyjny wygląd, dekoracyjne elementy konstrukcyjne budynku i funkcjonalne wnętrza. Czy dom z poddaszem ma jakieś wady?

Polacy lubią projekty domów nawiązujące do szlacheckich dworków. Oprócz walorów estetycznych i funkcjonalnych, takie domynajlepiej wyglądają na podmiejskich terenach, z dala od gwarnych centr miast, wśród zieleni i lasów. A na tych obszarach najczęściej stawiamy domy jednorodzinne, głównie ze względu na stosunkowo niższe ceny działek budowlanych.

Z raportu Eurostat wynika, że ponad połowa Polaków mieszka w domach jednorodzinnych, które są skupione właśnie poza centrami wielkich miast. Nowoczesne domy, często domy piętrowe z płaskim dachem, z modernistyczną elewacją i oryginalnymi elementami jej wykończenia, nie komponują się dobrze z klimatem polskiej wsi. Przeznaczone są pod zabudowę miejską, często szeregową. Dlatego to właśnie projekty domów z poddaszem są najczęściej wybierane przez inwestorów budujących swój dom na wsi.

Dlaczego wybieramy dom z poddaszem?

Istotną zaletą domów z poddaszem jest to, że ich powierzchnia zabudowy jest mniejsza niż ta, którą mają domy parterowe o tej samej powierzchni użytkowej. Zatem łatwiej je usytuować na mniejszych czy wąskich działkach, podczas gdy dom parterowy potrzebuje większego terenu na rozmieszczenie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie. Wiadomo, im większa działka i wygodniejsza do zabudowy, tzn. o regularnym kwadratowym kształcie, tym jej koszt jest wyższy. Jeśli chodzi o ogród i dostęp do nich, to obydwa typy zabudowy mogą przedstawiać komfortowe rozwiązanie w tym zakresie – oczywiście parterowy dom będzie mógł mieć wyjścia na ogród niemalże ze wszystkim pomieszczeń. Dom jednorodzinny z poddaszem bardzo często natomiast posiada tzw. podcień, który stanowi idealne przejście z części mieszkalnej do ogrodowej. Podcień w budynku to takie wgłębienie w konstrukcji, którego ściany stanowią ściany zewnętrzne całego domu, a zadaszenie – strop kondygnacji. Najczęściejdomy z podcieniem wykorzystują go do adaptacji na zadaszony taras, z bezpośrednim zejściem do ogrodu.

Połączenie domu z ogrodem jest sprawą niezwykle istotną – piękny ogród to często decydujący argument przemawiający za budową własnego domu. Jednak z punktu widzenia inwestora, najważniejszą kwestią pozostają wnętrza, które będzie zamieszkiwał. Dom z poddaszem pozwala na bardzo funkcjonalny rozkład pomieszczeń, który polega na rozdzieleniu strefy dziennej, znajdującej się na parterze, od strefy nocnej, ulokowanej na poddaszu. Zatem parter stanowi salon z kuchnią i jadalniąpomieszczenia gospodarcze, niekiedy łazienka czy wc, natomiast adaptacja poddasza przewiduje sypialnie, garderoby, łazienki, pokój dziecka czy domowy gabinet. Takie rozplanowanie wnętrza pozwala na zachowanie intymności górnych pomieszczeń i otwarcie parterowych, gdzie czas spędza wspólnie cała rodzina i jej ewentualni goście. Wystrój kuchni w takich domkach jest bardzo ważny z tego względu, że to właśnie w kuchni najczęściej przebywa cała rodzina.

Taki rozkład pomieszczeń umożliwia również usytuowanie większej liczby pomieszczeń po słonecznej części budynku. Jest to bardzo ważne ze względów energooszczędnych. Światło słoneczne pozwala dodatkowo ogrzać i oświetlić pomieszczenie, bez zużywania cennej energii cieplnej, wytwarzanej przez instalacje w domu. Dlatego też na południu czy południowym-zachodzie warto usytuować takie pomieszczenia, które przeznaczone są na stałą obecność domowników. Na parterze będzie to oczywiście pokój dzienny, na poddaszu natomiast – pokój dziecka czy gabinet. Ważne, by nie planować na południu sypialni – nagrzane przez cały dzień pomieszczenie nie wpłynie komfortowo na zdrowy sen.

Domy energooszczędne to rzadko domy parterowe z uwagi na największą względem powierzchni użytkowej, powierzchnię dachu. A właśnie przez dach ucieka najwięcej cennej energii cieplnej. Dlatego projekty domów z poddaszem są pod względem energooszczędności dużo chętniej wykorzystywane. Ważne jednak, by wybrać dobry projekt dachu. Im bardziej jego konstrukcja jest rozbudowana, wielospadowa – tym większe straty energii może generować, a koszt budowy domu będzie większy. Najlepiej wybrać domy z dachem dwuspadowym lub jednospadowym, choć oczywiście nie są one już tak bardzo dekoracyjne i urokliwe, jak dworki z dachem o wielu spadach i załamaniach połaci.

Wadą niektórych konstrukcji jest zastosowanie dodatkowych elementów architektonicznych, takich jak lukarny, wykusze czy fasady kolumienek na froncie elewacji, które nie dość, że są trudne w budowie i podwyższają koszty budowy, to jeszcze mogą przyczyniać się do zbyt dużej ilości ucieczki ciepła z zewnątrz. Dlatego jeżeli chcemy budować dom energooszczędny – zwróćmy uwagę, że im prostsza jego bryła, tym niższe koszty utrzymania będą co miesiąc generowane.

Inną wadą domów z poddaszem jest konieczność budowy schodów wewnętrznych, które mogą odebrać część użytkowej powierzchni przeznaczonej na mieszkanie. Dlatego projekt domu warto również obejrzeć i pod tym kątem, sprawdzić, jak schody wewnętrzne zostały w nim zaplanowane. Pamiętać należy, że przestrzeń pod schodami można zabudować, dzięki dostępnym pod wymiar drzwiom przesuwnym lub szafom wnękowym, dzięki czemu zyskamy nieco „skradzionej” powierzchni i wykorzystamy są np. pod garderobę na odzież wierzchnią czy inny schowek.

Meble pod zamówienie są znacznie droższe od gotowych mebli standardowych, a często aranżacja wnętrza wymaga właśnie ich zastosowania. W zależności od tego, jaki kąt nachylenia dachu mają nasze domy, poddasze użytkowe może być trudne do urządzenia, jeżeli skosy odbierają większą część powierzchni.

Jednak, jak widzimy, wady domów z poddaszem nie są do pokonania. Dobry projekt wnętrz i nieco większe fundusze na wystrój pozwolą nam stworzyć dom wygodny, funkcjonalny i energooszczędny.