Energooszczędne domki z drewna

Czy domki drewniane mogą być ciepłe, komfortowe i energooszczędne? Oczywiście! Musimy mieć tylko profesjonalny projekt domu i jeszcze bardziej profesjonalną ekipę budowlaną.

Polacy planujący domy drewniane, coraz częściej skłaniają się ku budownictwu energooszczędnym. Wpływ na to mają zarówno wysokie ceny energii, jak i coraz wyższa świadomość społeczeństwo o konieczności życia w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. O ile jeszcze kilka lat temu najważniejszy przy podjęciu decyzji o wyborze projektu był koszt budowy domu, o tyle dziś wielu inwestorów coraz uważniej przygląda się kosztom przyszłej eksploatacji, inwestując w droższe, ale energooszczędne technologie budowy.

Wraz z troską o domowy budżet i środowisko, ludzie czują coraz większą potrzebę kontaktu z naturą. Wychowani na tysięcznomieszkaniowych osiedlach, pragną ciszy, spokoju i bliskości przyrody, które zapewnić im ma własny domek na wsi.

Projekty domów z bala czy domów szkieletowych są coraz chętniej wybieranymi dokumentacjami przez inwestorów, choć budownictwo drewniane jest przecież znane od wieków. Ale nowoczesne technologie budowy domu drewnianego sprawiają, że domy drewniane są ciepłe, bezpieczne, komfortowe i ? co ważne ? energooszczędne.

Energooszczędne domki z drewna

Co to jest szkielet drewniany? Z czego zbudować dom szkieletowy, by życie w nim było zdrowe i ekologiczne?

W pierwszej kolejności potrzebujemy odpowiedni projekt domu. Możemy zlecić wykonanie projektu indywidualnego, albo wybrać rozwiązanie dużo szybsze i tańsze. Drewniane domy projekty są zaprojektowane przez uznane biura architektoniczne, zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi i nowoczesnymi technologiami. Gotowe projekty domów jednorodzinnych muszą być wprawdzie poddane obowiązkowi adaptacji do lokalnych warunków, lecz nawet z kosztem adaptacji, rozwiązanie to jest tańsze niż projekt indywidualny.

Adaptacja projektu może polegać również na zmianie technologii budowy z murowanej na szkieletową, zatem do wyboru mamy tysiące gotowych dokumentacji, z których powstać może nasz domek z drewna.

Szkielet drewniany ma konstrukcję drewnianą, która wypełniona jest warstwą izolacji, najczęściej wełny mineralnej lub drzewnej. Ściany wewnętrzne zaś wykańcza się płytą gipsową. Zaletą domów szkieletowych jest to, że ściany domu uzyskuje bardzo dobre parametry techniczne przy stosunkowo niewielkiej grubości. Domy są więc lekkie i ciepłe, nie wymagające głębokich fundamentów.

Budowa domu drewnianego wymaga jednak bardzo zaawansowanej wiedzy z zakresu technologii. Dlatego zlecić ją powinniśmy wyłącznie doświadczonej, solidnej ekipie budowlanej. Przed podpisaniem umowy budowlanej, poprośmy o wskazanie obiektów już zrealizowanych, porozmawiajmy z mieszkańcami, zbierzmy informacje o jakości i sposobie wykonywania prac budowlanych.

Energooszczędne domki z drewna

Bardzo istotną kwestią jest użycie odpowiednich materiałów budowlanych. Drewno do budowy domu musi spełniać bardzo ostre wymagania, o czym doskonale powinna wiedzieć rzetelna firma. Ściany zewnętrzne, stropy i więźbę dachową buduje się z drewna sosnowego II lub III klasy. Musi ono spełniać wysokie wymagania techniczne i wytrzymałościowe. Wilgotność drewna po suszeniu komorowym, powinna wynosić ok. 15-18%. Tylko wtedy mamy pewność, że zlikwidowane zostaną wszelkie grzyby czy owady. Ponadto nieodpowiednio wysuszone drewno, wysycha, gdy konstrukcja jest gotowa, co może być powodem wywoływania naprężeń w elementach konstrukcji i na ich łączeniach. Skutkuje to powstawaniem mostków termicznych i pękaniem tynków na elewacji.

Jeśli zaś chodzi o elewację domu drewnianego, to jej wykończenie zależy w dużej mierze od naszych upodobań. Oprócz wspomnianego tynku elewacyjnego, mamy do wyboru mamy kamień elewacyjny lub też okładziny drewniane, a nawet drewniane bale. Domy tak wykończone mają oczekiwany przez wielu inwestorów charakter ciepłej, górskiej chatki, która pięknie komponuje się z zielenią lasów i łąk podmiejskich terenów.

Jeżeli budowa domu kojarzy nam się z wielomiesięcznym bałaganem na placu budowy, chlapiącymi zaprawami murarskimi i głośnym hukiem betoniarek, domki drewniane zaskoczą nas szybką, prostą i czystą realizacją. Dom szkieletowy powstaje w kilka miesięcy, przy czym budowany jest z gotowych elementów, więc plac budowy jest czysty i spokojny.

Spokój i niesamowity mikroklimat panuje również we wnętrzach, dzięki właściwościom drewna, które sprawia, że latem w mieszkaniu panuje przyjemny chłód, a zimą ? ciepło. O tym, jak urządzić dom drewniany powiemy sobie w kolejnych artykułach. Aranżacja wnętrz w drewnie nadaje pomieszczeniom ciepły, rodzinny charakter, a ponadto jest zdrowa i bezpieczna nawet dla alergików.