Gotowy projekt zgodny z oczekiwaniami

Zakupione projekty domów z poddaszem tzw. gotowych, katalogowych to za mało, by móc złożyć w urzędzie wniosek o pozwolenie na budowę domu. Należy je poddać tzw. adaptacji, którą wykona architekt z uprawnieniami.

Gotowe projekty domów jednorodzinnych są opracowywane przez biura projektowe na najczęściej spotykane warunki, zarówno gruntowe, jak i klimatyczne. Autorzy projektu nie są w stanie przewidzieć, na jaką działkę budowlaną trafi ich projekt domu, jaki będzie rodzaj gruntu, jaki poziom wód gruntowych oraz jakie np. występują na działce wiatry. Dlatego właśnie domy projekty muszą być przystosowane do tego, co jest uchwalone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku jego braku w warunkach zabudowy oraz tego, jakie działki budowlane będą zabudowywane. Przystosowanie takie nazywamy adaptacją. Adaptacja projektu może być wykonana wyłącznie przez architekta mającego wymagane uprawnienia, o posiadaniu których musi dołączyć oświadczenie przy składaniu projektu budowlanego.

Choć pracownie architektoniczne często oferują usługi adaptacyjne, warto jednak poszukać i zatrudnić architekta działającego w naszym regionie. To zdecydowanie ułatwi nam współpracę – architekt adaptujący będzie mógł łatwo przyjechać na naszą działkę, a my nie będziemy musieli opłacać wysokich kosztów dojazdu. Poza tym architekt będzie znał teren, miejscowy plan, a także urzędników i system ich pracy, co może być przydatne zarówno podczas prac projektowych, jak i przy późniejszym występowaniu o pozwolenie na budowę.

Gotowy projekt zgodny z oczekiwaniami

Oczywiście adaptacja projektu jest dodatkowo płatna. Często kosztuje tyle samo (lub nawet więcej!) niż dom projekt gotowy. Nie da się ominąć tych kosztów, ale powinniśmy pamiętać, że projekt domu plus wykonanie jego adaptacji i projektu zagospodarowania działki i są tańsze, niż projekty indywidualne, czyli tworzone pod konkretnego klienta.

Koszt zmian w projekcie dotyczący obowiązkowej części adaptacji, wynosi ok. 1000-1500 zł, czyli jest nieco tańszy niż standardowe projekty domów jednorodzinnych, które zaczynają się zwykle od 1500 zł. Większą kwotę adaptacyjną zapłacimy za zmiany, dokonywane na nasze życzenie, które dostosują dom jednorodzinny do naszych potrzeb. Tu również wysokość kwoty jest zależna, tym razem od trudności wprowadzanych zmian. A jakie zmiany w projekcie w ogóle można wprowadzać?

Przystosowanie projektu do lokalnych warunków wymaga często przeprojektowania fundamentów, by posadowienie domu było optymalne dla danego gruntu. Niekiedy również wymagana jest rezygnacja z piwnicy, jeżeli wybraliśmy domy podpiwniczone, np. gdy poziom wód gruntowych jest za wysoki.

Do warunków zabudowy można również dostosować projekty domy pod względem dachu. Tu jednak należy zwrócić uwagę, że autorzy projektu standardowo godzą się na zmiany kąta nachylenia dachu o maksymalnie 5 stopni. Projekt dachu ma za duży wpływ na ogólny wygląd budynku, dlatego architekci niechętnie wydają zgody na większe zmiany. To, jaka dachówka zostanie użyta zależy raczej od inwestora (lub od jego warunków zabudowy) – tu architekci są bardziej wyrozumiali. Zgadzają się również, by zmieniona była elewacja domu. O ile kolor elewacji jest dowolny, najlepiej by był dopasowany do sąsiedniej zabudowy, lokalnej tradycji czy krajobrazu, o tyle materiały elewacyjne mogą być wymieniane tylko pod warunkiem, że nie osłabią parametrów termicznych ścian.

Architekci umożliwiają również zmianę w środku domu. Aranżacja wnętrz powinna być dostosowana do potrzeb domowników, projekty wnętrz architektów są tylko sugestią. Możliwa więc jest zmiana układu pomieszczeń, funkcji, jaką pełnią, czy przestawianie ścianek działowych tak, by powiększały lub dzieliły pomieszczenia w inny sposób, niż to przewidywały pierwotnie projekty domów. Często zmianą jest kuchnia otwarta na salon zmieniona z dotychczasowej kuchni zamkniętej, powiększenie pomieszczenia gospodarczego np. na potrzeby kotłowni, czy wydzielenie garderoby w sypialni.

Architekci odradzają natomiast zmianę usytuowania ścian nośnych, co wymaga bardzo szczegółowego przeprojektowania całej konstrukcji budynku.

Kupując projekty domów znajdziemy listę dołączoną listę zmian, które można wprowadzać bez zgody architekta – dotyczy ona głównie zmian narzuconych przez obowiązkową część adaptacji (dostosowanie do lokalnych warunków). Na wszystkie pozostałe wymagana jest zgoda na zmiany w projekcie. Uzyskanie zgody jest konieczne, bowiem projekty domów gotowe są objęte prawem autorskim. Budowa domu niezgodna z tym, co zawierały projekty, może skutkować uznanie jej za samowolę budowlaną.