Nowość – ciepły montaż okien

Projekty domów energooszczędnych muszą spełniać wiele warunków, by domy jednorodzinne wybudowane według założeń architekta, miały jak najniższe zapotrzebowanie na ciepło. Jednak wiele elementów, które wpływają na energooszczędność budynku może nie być ujęte w projekcie. Ich odpowiednie wykonanie zależy w dużym stopniu od wiedzy i doświadczenia ekipy budowlanej.

Nowość - ciepły montaż okien

Jednym z ważniejszych aspektów budownictwa energooszczędnego są odpowiednio wybrane okna drewniane czy plastikowe. Bez względu bowiem na to, z jakiego materiału są wykonane, producenci okien zapewniają, że oba rodzaje mogą spełniać założenia energooszczędności. Okna energooszczędne w domach jednorodzinnych charakteryzują się podwyższonymi parametrami izolacyjności termicznej. W dużej mierze zależą one od jakości szyby w oknie. Do okien energooszczędnych wykorzystuje się szyby zespolone, czyli składające się z kilku warstw, między którymi znajduje się gaz szlachetny np. argon lub xenon. Alternatywnie okna dźwiękoszczelne mają sześciofluorek siarki SF6, który pochłania dźwięk z zewnątrz nie dopuszczając go do wnętrza pomieszczenia.

Projekty domów wskazują maksymalne zapotrzebowanie na ciepło budynku energooszczędnego. Straty energii, które zwiększają to zapotrzebowanie, często generowane są przez źle zamontowane okna. Dlatego odpowiedni montaż okien jest niezmiernie istotny ze względu na odpowiednią izolację i energooszczędność budynku. Nowoczesne domy jednorodzinne to nie tylko więc ciepłochłonne szyby i najlepsze profile, ale solidne wykonawstwo i najwyższej jakości materiały izolacyjne i montażowe. Choć domy energooszczędne nie mają zbyt często dużych okien, właśnie ze względu na ryzyko zwiększenia strat ciepła przez ich powierzchnię, to czasem rehabilituje ich zamontowanie słońce, którego duża ilość w ciągu dnia doświetla i dogrzewa pomieszczenie.

Szczególnie więc duże okna czy przeszklone ściany w budynku warto zamontować z zastosowanie nowoczesnej metody tzw. ciepłego montażu. Na czym polega ciepły montaż okien? Należy dowiedzieć się, czy ekipa, której zlecamy montaż stolarki okiennej zna tę dosyć nową metodą. Renomowani producenci okien szkolą montażystów, dlatego czasem warto skorzystać z usług firmy polecanej właśnie przez dostawcę nowych okien.

Ciepły montaż okien sprawia, że miejsca, w których osadzone są okna, są skutecznie uszczelnione, poprawiając właściwości izolacyjności i cieplnej, i akustycznej. Dlatego fachowiec osadzając okna stosuje nie tylko standardowo piankę montażową, ale także dodatkowe materiały izolacyjne, takie jak folie i taśmy uszczelniające czy taśmy paroszczelne.

Ciepły montaż eliminuje powstawanie mostków termicznych, co zdecydowanie poprawia parametry cieplne ścian. Dzięki tej metodzie wilgoć nie trafia do wnętrz, a co za tym idzie są one zabezpieczone przed powstawaniem pleśni i grzybów.

Eksperci szacują, że budowa domu, wykończonego za pomocą ciepłego montażu stolarki, nawet dwukrotnie zmniejszają straty ciepła w porównaniu z oknami zamontowanymi tradycyjnym sposobem.

Należy wziąć pod uwagę, że ciepły montaż może być zastosowany, gdy okna energooszczędne, czyli takie o dobrej izolacji termicznej, osadzane są w murze dwu lub trójwarstwowym. Chodzi o to, że jedną warstwą musi być już warstwa izolacyjna. Stolarka okienna montowana jest wtedy w strefie izolacji, stając się jej przedłużeniem. Dlatego wszystkie nowe projekty domów, zaplanowane w technologii wielowarstwowej, a także istniejące domy jednorodzinne, które poddawane są termomodernizacji mogą wykorzystywać ciepły montaż, jako dodatkową barierę termiczną. Kłopotem są stare domy jednowarstwowe, bez ocieplenia.

Budowa domu stawia przed nami konieczność podejmowania wielu decyzji, które mogą mieć niebagatelny wpływ nie tylko na koszt budowy domu, ale również koszty przyszłej eksploatacji. Racjonalne przygotowanie się do każdego etapu pozwoli nam tak zaplanować wydatki, by oszczędności na placu budowy nie dotyczyły jakości produktów czy materiałów budowlanych. Na tym nie powinniśmy oszczędzać.