Ogrzewanie podłogowe – rodzaje i dobór

Coraz częściej projekty domów sugerują nam montaż ogrzewania podłogowego. Jest ono połączone z pompą ciepła (energooszczędne domy jednorodzinne) bądź z instalacją tradycyjnego centralnego ogrzewania.

Rozwiązanie to coraz częściej wykorzystywane jest przez osoby decydujące się na nowoczesne domy. Ogrzewanie podłogowe wybierane jest przede wszystkim przez wzgląd na jego niski koszt, prosty montaż, a także dlatego, że nie wpływa na wystrój wnętrza.

Architekt przygotowujący nasze projekty domów, powinien jak najwcześniej dowiedzieć się o planach montażu ogrzewania podłogowego. Jest to bardzo ważne, gdyż plany domów muszą być odpowiednio przystosowane, szczególnie jeśli chodzi o wodne ogrzewanie podłogowe.

Architekt adaptujący musi dokonać zmiany w projekcie, która dotyczy przede wszystkim wysokości pomieszczeń oraz rozmieszczenia otworów okiennych i drzwiowych. Zmiana wysokości pomieszczeń spowodowana jest zastosowaniem grubej wylewki, która jest wymagana przez wodne ogrzewanie podłogowe. Zmian architektonicznych nie wymaga za to elektryczne ogrzewanie podłogowe, jednak i o tym warto poinformować architekta.

Ogrzewanie podłogowe - rodzaje i dobór

Ogrzewanie podłogowe najczęściej stosowane jest tam, gdzie bezcenny jest komfort chodzenia po ciepłej podsadzce. Są to przede wszystkim projekty łazienek, sypialnie czy też salon. W instalacji tego typu, całą powierzchnie podłogi stanowi grzejnik, dzięki czemu temperatura rozkłada się równomiernie na wszystkich poziomach pomieszczenia.

Wcześniej już wspomnieliśmy, że jedną z zalet instalacji ogrzewania podłogowego jest to, iż nie wpływa ona na aranżację wnętrza. Dzięki temu, np. mała łazienka zyskuje więcej przestrzeni (brak wiszących na ścianie grzejników).

Duże okna czy wręcz przeszklone powierzchnie ścian w salonie, to coraz częstsze pomysły osób budujących nowoczesne domy. Ogrzewanie podłogowe w tym wypadku, nie ingeruje zupełnie w wystrój wnętrza. Daje też dużo lepsze efekty, niż dostępne na rynku grzejniki kanałowe, do montażu w podłodze. Nowoczesne wnętrza charakteryzują się także lekkością dekoracji okiennych. Najczęściej spotykane to rolety wewnętrzne lub rolety zewnętrzne, a także delikatne i zwiewne firany oraz zasłony (np. z organzy bądź woalu).

Wyróżniamy dwa rodzaje instalacji ogrzewania podłogowego:

  • elektryczne ogrzewanie podłogowe ? polega na montażu pod pokryciem mat grzewczych. Jego największą zaletą jest prostota w montażu oraz niższe koszty budowy. Jednak pamiętajmy, że rosnące ceny energii elektrycznej mogą w niedługim czasie stać się największą wadą ogrzewania tego typu.
  • wodne ogrzewanie podłogowe ? polega na montażu pod pokryciem, odpowiednio zaizolowanych rur, w których będzie płynąć ciepła woda. Jest o wiele trudniejszy w montażu, a co za tym idzie droższy. Projekt domu musi również przewidzieć pomieszczenie przeznaczone na kocioł grzewczy.

Warto wiedzieć, że tylko nowe domy jednorodzinne mogą posiadać wodne ogrzewanie podłogowe. Decydując się na remont domu oraz montaż ogrzewania podłogowego w już istniejącym budynku, możemy instalować tylko i wyłącznie elektryczne ogrzewanie.

Ogrzewanie podłogowe ma jeszcze jedną zaletę o której warto wspomnieć. Sprawia ono mianowicie, że kurz i roztocza nie wznoszą się w powietrze, dzięki czemu domy z instalacją tego typu są bardziej przyjazne oraz dużo bezpieczniejsze dla osób zmagających się z alergią.