Okna a funkcje pomieszczeń

W poprzednim artykule Okna w domach energooszczędnych, pisaliśmy jak duże znaczenia dla energooszczędności budynku mają dobrej jakości okna i prawidłowy ich montaż. Wiedząc, że przez okna może uciekać nawet do 25% cennej energii cieplnej, powinniśmy bardzo dokładnie wybrać zarówno odpowiedni model okna, jak i solidną ekipę monterską.

Projekty domów z balito jednak nie tylko materiały budowlane i wykończeniowe, ale szereg zasad i standardów, których wprowadzenie na plac budowy zapewni nam optymalne warunki do życia w domu zdrowym, ciepłym i tanim w utrzymaniu. Cena budowy domu nie musi być tak duża jak jest podana w kosztorysie.

Rozmieszczenie okien w projekcie stanowi jeden z ważniejszych elementów koncepcji energooszczędności. Ideą, jaka charakteryzuje domy energooszczędne mówi przecież o tym, że powinno korzystać się jak najwięcej z odnawialnych źródeł ciepła. Instalowane więc są kolektory słoneczne czy pompy ciepła, budowane studnie i zbiorniki na deszczówkę. Jednak energia słoneczna może docierać do naszych wnętrz także przez prawidłowo rozmieszczone otwory okienne. Na czym polega ta prawidłowość? Dogrzewamy i doświetlamy słońcem pomieszczenia, w których najczęściej przebywamy.

Okna a funkcje pomieszczeń

Według Rozporządzenia o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, domy jednorodzinne nie mogą być przesłaniany przez inne obiekty budowlane znajdujące się na działce, żeby pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi miały możliwość być naturalnie oświetlone. Jeżeli jednak nasze projekty domów tak usytuujemy na działce budowlanej, że salon, w którym toczy się całe życie rodzinne wychodzić będzie na stronę północną, nawet jeżeli tuż obok nie ma żadnego budynku, drzewa czy czegokolwiek, co mogłoby przesłonić okna, do wnętrza i tak nie dotrze dużo promieni słonecznych, gdyż po prostu na północnej stronie słońce jest najkrócej.

Usytuowanie budynku na działce może więc mieć decydujący wpływ na to, czy nasz dom będzie energooszczędny. Projekt domu, i to bez względu na to, czy jest to dom parterowy, piętrowy czy dom z poddaszem, przewiduje zaraz za frontową elewacją salon czy pokój dzienny. Optymalnym rozwiązanie jest więc takie usytuowanie budynku, by okna w salonie, a co za tym idzie cała frontowa elewacja domu były skierowane na południe. Dzięki temu salon będzie długo i dużym natężeniem oświetlany przez słońce, a zatem poziom zużycia energii cieplnej i energii elektrycznej może być niższy.

Projekty domów zaliczane do grupy energooszczędnych nie lubią dużych okien, okien tarasowych czy całkowicie przeszklonych ścian. Im większa powierzchnia okna, tym generowane są większe straty. Jedynie właśnie na stronie południowej dopuszczalne jest zastosowanie większych okien niż w pozostałych pomieszczaniach domu, właśnie z uwagi na fakt, że zrekompensuje to pozyskania darmowa energia słoneczna.

Jeżeli budujemy domy piętrowe czy domy z użytkowym poddaszem mamy możliwość tę darmową energię pozyskać do kilku a nie tylko do jednego pomieszczenia. Na parterze przewidziano salon, ale prawidłowa adaptacja poddasza umożliwia umiejscowienie na stronie południowej również pokoju dziecięcego czy pokoju do pracy, które jak wiadomo, powinny być doskonale doświetlone przez naturalną energię.

Między innymi z tego powodu projekty domów parterowych, choć niezwykle popularne, rzadko kiedy można zaadaptować na domy energooszczędne. Dochodzą oczywiście też inne wady tego typu zabudowy, jak np. bardzo duża powierzchnia dachu względem powierzchni użytkowej całego domu parterowego, ale funkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń na jednej kondygnacji jest naprawdę trudne.

Pozostałe pomieszczenia w naszym domu również warto skierować zgodnie z zasadami energooszczędności. I tak na przykład sypialnia nie jest miejscem, w którym w ciągu dnia spędzamy dużo czasu. Najważniejsze są poranki, gdzie słońce powinno budzić nas i ułatwiać codzienne przygotowania oraz wieczory, podczas których zachodzące słońce nie powinno dogrzewać pomieszczenia, co może w dużym stopniu wpłynąć na negatywną jakość naszego snu. Dlatego najlepiej jest, gdy okna w sypialni wychodzą na wschodnią stronę świata. Nie mówimy tu oczywiście o sypialni dziecka, dla którego jest ona zwykle miejscem nie tylko do spania, ale wielofunkcyjnym pokojem do zabawy, nauki czy przyjmowania gości.

Projekty domów bardzo często przewidują okno w kuchni. Jednak stosowane jest ono głównie dla lepszego komfortu domowników, sprzyja również skuteczniejszej wentylacji i stanowi element optycznego powiększenia nie zawsze największego wnętrza. Ze względów energooszczędnych jednak okno w kuchni nie jest stanowi specjalnie wielkiej zalety. Pracując nad blatem roboczym i tak zwykle zasłaniamy jakiekolwiek oświetlenie czy to pochodzące od okna, czy z centralnego oświetlenia sufitowego, więc i tak niezbędne zwykle jest włączanie oświetlenia nad blatem. Jeśli zaś chodzi o ogrzewanie to kuchnia jest najcieplejszym pomieszczeniem w domu, para wodna pochodząca z gotowania czy zmywania skutecznie dogrzewa wnętrze.

Oczywiście tego typu pomieszczenia, jak pomieszczenia gospodarcze, techniczne czy garaż, który jest w bryle budynku, powinny być rozmieszczone z oknami wychodzącymi na północ, zresztą i tak nie zawsze plany domów przewidują okna w takich pomieszczeniach. Bez względnie jednak powinniśmy zapewnić tam działającą wentylację.