Powrót drewnianej boazerii

Boazeria drewniana nie miała przez lata dobrej prasy. Kojarzyła się z wielkopłytowymi mieszkaniami, gdzie pod trzeszczącymi panelami ukrywały się krzywe ściany. Ale nowoczesne aranżacje wnętrz ostatnio coraz częściej wykorzystują drewniane okładziny ścienne, a projektanci wskazują na ich szereg zalet.

Pisaliśmy, że domki drewniane są ciepłe, zdrowe i energooszczędne. Projekty domów stosują nowoczesne technologie budowy, które pozwalają na uzyskanie optymalnych parametrów ścian zewnętrznych, zapewniających właściwą dla energooszczędności izolację termiczną. Aranżacja wnętrz w drewnie również sprzyja energooszczędności, a drewniane okładziny ścienne, doskonale izolują nasze domy jednorodzinne od środka. Schody zewnętrzne wykonane z drewna trzeba bardzo często pielęgnować rożnego typami lakierów.

Boazeria jest modna w całorocznych domach, ale powszechnie stosowana jest również przez domki letniskowe. Projekty oparte o drewno pomagają zatrzymać ciepło w budynku, jednocześnie stabilizując mikroklimat wnętrza. Dzięki temu budynek zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło, a my cieszymy się komfortową temperaturą przez cały rok i mniejszymi rachunkami za ogrzewanie. Ściany wewnętrzne wykończone drewnem mają również doskonale właściwości tłumiące dźwięki z wewnątrz i hałas z zewnątrz.

Powrót drewnianej boazerii

Planując wystrój wnętrz, możemy wykorzystać boazerię na całą lub tylko na część ściany, eksponując w ten sposób ciekawy jej fragment. Drewno w aranżacji sprawia, że domy nabierają niepowtarzalnego charakteru, kojarzone są z „ciepłem domowego ogniska”, sprzyjają długim pogawędkom i romantycznym kolacjom.

Musimy pamiętać, że zastosowanie boazerii zmniejsza powierzchnię pomieszczenia. Dodatkowo jeśli zdecydujemy się na boazerię należ wybrać typ drewna. Dlatego zadajmy sobie pytanie czy będzie pasowało drewno i kolory w salonie? Jeżeli projekt domu przewiduje niewielkie wnętrza, warto zastosować w nich drewno z jasnych gatunków drewna, takich jak świerk, klon czy jodła. Rozległy salon czy hol będzie doskonale się prezentował przy zastosowaniu gatunków egzotycznych drewna np. wenge czy krajowego ciemnego orzecha. Warto pamiętać, że okładziny ścienne można malować, by zmienić ich kolor, przyciemnić, rozjaśnić lub nadać połysk. Używa się do tego specjalne bejce, lakiery czy oleje.

Panele drewniane są także dostępne w wersji odpowiednio zabezpieczonej przed wilgocią. Dlatego również i projekty łazienek, choć może się to wydawać mało praktyczne, możemy zaplanować w drewnie. Wybierzmy tam gatunki egzotyczne drewna, przede wszystkim teak i lapacho, które są najbardziej oleiste, a ich właściwości fizyczne sprawiają, że są odporne na wilgoć i nienasiąkliwe. Drewno stosowane na boazerię jest odpowiednio długo preparowane i osuszane, co dodatkowo zwiększa jego wytrzymałość i odporność na szkodniki.

Drewniane aranżacje wnętrz nie są najtańsze, ale jeśli koszt budowy domu pochłonął nam wszystkie oszczędności, dla zwolenników ciepłego charakteru drewna znajdzie się też inne rozwiązanie. Panele drewnopodobne są znacznie tańsze. Produkowane są z płyt wiórowych lub pilśniowych (płyty MDF), dostępne jako modele jednobarwne lub z nadrukami, imitującymi prawdziwe drewno. Nie nadają się jednak do łazienek czy kuchni, bo nie są tak odporne na wilgoć, jak panele drewniane, ale bardzo łatwo je pielęgnować i utrzymywać w czystości, więc znajdą swe zastosowanie np. w często uczęszczanych korytarzach.

Jeżeli lubimy łączyć style, ciekawym rozwiązaniem jest korek na ścianie, z którym wbrew pozorom doskonale komponują się nowoczesne wnętrza. Ma on również bardzo wysokie właściwości termoizolacyjne, a do tego jest odporny na działanie grzybów i pleśni. Ponadto dzięki właściwościom antystatycznym nie pokrywa się kurzem, więc utrzymanie go w czystości nie sprawia żadnych problemów.

Płytki korkowe, maty lub tapety z korka dostępne są w kilkudziesięciu wzorach o różnej kolorystyce, możliwe do skomponowania z każdym wystrojem. Korek o naturalnej brązowej lub beżowej barwie można pokryć lakierem bądź barwiącą farbą akrylową. Należy jednak pamiętać, że chropowata powierzchnia korka sprawia, że kolor będzie ciemniejszy niż na próbniku.

Drewno w aranżacji to pomysł nie tylko na nowe wnętrza, ale sprawdzony sposób na ukrycie szpecących, nierównych ścian, z tą jednak różnicą, że dzisiejsze nowoczesne okładziny ścienne niewiele mają wspólnego z niewłaściwie przygotowanym drewnem z poprzedniej epoki.