Remont balkonu – czy potrzebna jest zgoda?

Balkon jest miejscem relaksu, dlatego warto się o niego zatroszczyć i pomyśleć o jego remoncie. Jednak wymaga to załatwienia formalności zarówno w domach jednorodzinnych jak i mieszkaniach spółdzielczych. Jakie formalności trzeba załatwić, aby zabrać się za planowany remont?

Zamontowanie krat

  • Właściciel domu jednorodzinnego, który nie jest wpisany do rejestru zabytków (jeśli jest- wtedy konieczne jest uzyskanie zgody od odpowiedniego organu) może zamontować na balkonie lub w oknie kraty bez informowania o tym odpowiedniego organu.
  • W mieszkaniach spółdzielczych zgodę wyraża spółdzielnia a następnie informacja o chęci instalacji krat musi zostać przekazana odpowiedniej instytucji państwowej.

Kraty jakie mamy zamiar zamontować nie powinny być ?drabiną? dla potencjalnego złodzieja do mieszkań położonych wyżej. Jeśli nie spełnimy wymogów, sąsiedzi mogą powiadomić gminę, która przekaże informację do inspektora nadzoru budowlanego. W najgorszym przypadku może się to wiązać z nakazem rozbiórki.

Uwaga. Jeśli złodziej wejdzie do sąsiada wspinając się po naszych kratach, ten może żądać od nas odszkodowania.

Remont balkonu

  • Jeśli posiadamy dom jednorodzinny i chcemy dokonać remontu na balkonie powinniśmy zgłosić nasze plany do odpowiedniego organu.
  • W mieszkaniu spółdzielczym musimy zazwyczaj uzyskać zgodę spółdzielni.

Remontem określone są roboty budowlane polegające na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Remont balkonu - czy potrzebna jest zgoda?

Zabudowa Balkonu

Oczywiście zabudowa balkonu nie jest remontem. Gdy, zabudowa balkonu ma się ograniczyć do montażu lekkich przesuwanych profili np. z plexi, nie jest wymagane ani zgłoszenie budowy, ani pozwolenie na budowę.

Prawo budowlane takie prace zalicza do ?instalacji urządzeń na obiektach budowlanych?, i jeśli ich wysokość nie przekracza 3 m ?nie trzeba nic zgłaszać. W mieszkaniach spółdzielczych potrzebna będzie zgoda spółdzielni.

Jeśli powstanie zabudowa balkonu, która zmienia jego konstrukcję, to są to już roboty budowlane i musimy starać się o pozwolenie na budowę. Ponieważ podczas przebudowy następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji. Rozbudowa pokrywa się z definicją budowy a podczaj jej wykonywania zmienia się np. powierzchnia zabudowy.

W domach jednorodzinnych, warto zdecydować wcześniej jaki będzie wyglądał projekt balkonu czy tarasu, aby wpisać go do projektu domu. Jeśli tego nie zrobimy bądź zmienimy nasze plany konieczne będzie przejście przez te same formalności, jak budowa domu włączając w to pozwolenie i projekt budowlany. Osoba mieszkająca w spółdzielni oprócz wypełnienia tych samych dokumentów, potrzebuje jeszcze pozwolenia spółdzielni.

Uwaga. Jeśli nie dokonamy formalności przed wykonaniem robót budowlanych czy remontowych to samowola budowlana i wiąże się długotrwałym procesem legalizacji oraz jest kosztowna. Taka decyzja może kosztować inwestora nawet kilkadziesiąt tysięcy!