Uwaga na zmiany w projekcie

Pisaliśmy o tym, że aby projekty domów gotowe mogły zostać uznane za projekty budowlane i złożone do wniosku o pozwolenie na budowę, architekt adaptujący musi dostosować je do warunków lokalnych działki.

Podczas tej adaptacji możliwe jest wprowadzenie i innych zmian w projekcie. Inwestor wraz z architektem zastanawiają się, jak dostosować projekt domu do potrzeb przyszłych mieszkańców. Solidny i doświadczony projektant odradzać będzie zbyt ingerujące w konstrukcję domu zmiany. Choć to właśnie inwestor i jego najbliżsi przez lata będą użytkować nowy dom jednorodzinny, to jednak ograniczona wiedza z zakresu technologii budowy i architektury uniemożliwiać powinna podejmowanie ostatecznych decyzji. To architekt czy konstruktor powinien mieć decydujące zdanie, wskazywać na konsekwencje stosowanych rozwiązań.

Niekiedy zmiany oczekiwane przez inwestora w ogóle nie będą możliwe, bo autor projektu nie wyda na nie zgody. Trzeba pamiętać, że projekty domów objęte są prawem autorskim i każda w nie ingerencja wymaga zezwolenia jego twórcy. Jest oczywiście lista dopuszczalnych zmian w projekcie, które nie wymagają zgody, ale dotyczy ona głównie działań związanych z przystosowaniem budynku do lokalnych warunków, czyli np. zmiany fundamentów czy podpiwniczenie budynku.

Architekci przykładają dużą wagę do projektowania domów zgodnych z obowiązującym prawem, normami budowlanymi i nowoczesnymi technologiami czy trendami architektonicznymi, bowiem projekty domów jednorodzinnych, jak większość produktów, ulegają modzie i zmieniającemu się stylowi życia przyszłych mieszkańców. I tak, przez lata często budowane były projekty domów z poddaszem, czyli urokliwe, tradycyjne dworki. Ostatnio zauważa się jednak, że do łask powracają domy piętrowe, o modernistycznych bryłach i wysokiej jakości materiałach na elewacji, podkreślających nowoczesny styl budynku. Zmienia się również układ pomieszczeń, np. coraz popularniejsza jest kuchnia otwarta na salon, materiały budowlane czy wykończeniowe. Najczęściej kupowane są projekty domów z garażem, trudno bowiem wyobrazić sobie dziś gospodarstwo domowe bez chociaż jednego auta. Duży taras, komfortowe połączenie domu z ogrodem to również wyznacznik nowoczesnego domu. Widzimy więc, że architekci łączą funkcjonalność projektu z jego atrakcyjnym wyglądem, niechętnie więc godzą się na to, żeby inwestor ingerował w ich staranną pracę.

Uwaga na zmiany w projekcie

Zmiany, na które nie dostaniemy zgody

  • ścianka kolankowa – najczęściej inwestorzy chcą powiększyć powierzchnię użytkową na poddaszu. W tym celu zlecają powiększenie wysokości ścianki kolankowej, czyli zewnętrznej ściany poddasza, która znajduje się na stropie ostatniej kondygnacji i biegnie wzdłuż połaci dachowej. Wyższa ścianka kolankowa powiększa pomieszczenia na poddaszu dlatego tak chętnie jest podwyższana. Jednak architekci ostrzegają, że powiększenie ścianki jest możliwe tylko o 20-30 cm przy jednoczesnym obniżeniu okapu dachu. Tymczasem inwestorzy zmieniają projekt domów nawet o 1 metr! Takie działanie sprawia, że domy jednorodzinne tracą proporcję, w niczym nie przypominają doskonałych wizualizacji, znanych ze strony internetowej. Zbyt wysoka ścianka zagraża konstrukcji domu, uniemożliwia komfortowe wyglądanie przez okna dachowe, a dom z poddaszem staje się nieproporcjonalnym domem piętrowym.
  • projekt dachu – o ile kilkustopniowa (do 5 stopni) zmiana kąta nachylenia dachu jest dopuszczalna i nie wymaga zgody, często bowiem pozwala ona na dostosowanie projektu do warunków zabudowy, o tyle na większe zmiany architekci nie wyrażają zgody. Zmiana konstrukcji dachu ma zbyt wielki wpływ na wygląd budynku, który często traci proporcje i urok.
  • układ pomieszczeń – zmiany w układzie pomieszczeń są dopuszczalne, architekci wręcz namawiają, by dostosowywać plany domów do swoich potrzeb. Jednak nieprzychylnym okiem patrzą na przenoszenie ścian nośnych, co wymaga ponownego przeliczenia całej konstrukcji budynku.
  • okna drewniane czy okna plastikowe – wymiana rodzaju okien nie wymaga zgody, również możliwe jest inne rozmieszczenie okien, niż te, które zawierają projekty domów. Jednak architekci wskazują, że konieczne zachowanie jest wymaganych prawem powierzchni. Nie lubią też, gdy projekty domów parterowych mają okna o innych kształtach czy rozmiarach, a projekty domów z poddaszem inne okna dachowe, lukarny czy bawole oczy – z tego względu, że okna również mają duży wpływ na wygląd elewacji.